wpisz się pokaż wpisy

Nasze Miasto

Dobrzyń nad Wisłą

Dobrzyń nad Wisłą. Jedno z najstarszych miast w Polsce.      To stolica dawnej kasztelani, jaką stanowiła Ziemia Dobrzyńska. Pierwsza wzmianka dotycząca dobrzyńskiego grodu pochodzi z 1065 roku. Prawa miejskie uzyskał w XIII w. Najstarsze ślady osadnictwa zostały odkryte w pobliżu miejsca zwanego "Góra Zamkowa". W 1222 roku Konrad Mazowiecki osadza na Zamku Dobrzyńskim zakon Rycerzy Chrystusowych tzw. "Braci Dobrzyńskich".
     W sierpniu 1409 r. zamek dobrzyński atakują i zdobywają      Krzyżacy. Załoga zostaje wycięta w pień, zamek spalony             i zburzony, miasto złupione, ludność miejska wymordowana bez względu na wiek i płeć. Po pokonaniu Krzyżaków przez wojska polskie, litewskie, ruskie i czeskie Dobrzyń wraca do Państwa Polskiego. W tym okresie następuje największy rozkwit miasta. Najazd szwedzki spowodował zniszczenie miasta, które przekształciło się z ośrodka handlowego w ośrodek rolniczy.

W XVIII wieku Dobrzyń był siedzibą powiatu. W wyniku rozbiorów miasto dostało się początkowo pod zabór pruski,       a następnie rosyjski. Dalsze dzieje miasta wiążą je z Księstwem Warszawskim i Królestwem Polskim. W 1918 roku Dobrzyń nad Wisłą powraca do Polski. W okresie międzywojennym w mieście zamieszkiwało 2/3 ludności polskiej i 1/3 ludności żydowskiej. Spod okupacji hitlerowskiej miasto zostało wyzwolone               22 stycznia 1945 roku.

Więcej informacji znajdziesz na oficjalnej stronie Dobrzyniu: www.dobrzyn.pl

Główna

Nasze Miasto

ZHP

Słownik

Plan Lekcji

Sondy

Jaki jest twój ulubiony nauczyciel?

Bielicki Paweł
Masztakowska Anna
Wierzbicka Elżbieta
Pszczoła Tomasz
Siwkowska Edyta
Kranc Grzegorz
Marzanna Nowak-Cak
Wysocka Ewa
Górecka Katarzyna
Przybytek Halina

Jak oceniasz naszą stronę www ?

Jest super
Jest OK