wpisz się pokaż wpisy  

Nasze Miasto

 Dobrzyń nad Wisłą

 

    Dobrzyń nad Wisłą. Jedno z najstarszych miast w Polsce.      To stolica dawnej kasztelani, jaką stanowiła Ziemia Dobrzyńska. Pierwsza wzmianka dotycząca dobrzyńskiego grodu pochodzi z 1065 roku. Prawa miejskie uzyskał w XIII w. Najstarsze ślady osadnictwa zostały odkryte w pobliżu miejsca zwanego "Góra Zamkowa". W 1222 roku Konrad Mazowiecki osadza na Zamku Dobrzyńskim zakon Rycerzy Chrystusowych tzw. "Braci Dobrzyńskich".
     W sierpniu 1409 r. zamek dobrzyński atakują i zdobywają      Krzyżacy. Załoga zostaje wycięta w pień, zamek spalony             i zburzony, miasto złupione, ludność miejska wymordowana bez względu na wiek i płeć. Po pokonaniu Krzyżaków przez wojska polskie, litewskie, ruskie i czeskie Dobrzyń wraca do Państwa Polskiego. W tym okresie następuje największy rozkwit miasta. Najazd szwedzki spowodował zniszczenie miasta, które przekształciło się z ośrodka handlowego w ośrodek rolniczy.


W XVIII wieku Dobrzyń był siedzibą powiatu. W wyniku rozbiorów miasto dostało się początkowo pod zabór pruski,       a następnie rosyjski. Dalsze dzieje miasta wiążą je z Księstwem Warszawskim i Królestwem Polskim. W 1918 roku Dobrzyń nad Wisłą powraca do Polski. W okresie międzywojennym w mieście zamieszkiwało 2/3 ludności polskiej i 1/3 ludności żydowskiej. Spod okupacji hitlerowskiej miasto zostało wyzwolone               22 stycznia 1945 roku.

 Więcej informacji znajdziesz na oficjalnej stronie Dobrzyniu: www.dobrzyn.pl 

Menu

 Główna

Nasze Miasto

Nauczyciele

Uczniowie

O Szkole

Kontakt

Patron

Sport

ZHP

Linki

Galeria

Słownik

Wyszukaj

Plan Lekcji

Kalendarium

Sondy

Jaki jest twój ulubiony nauczyciel?

 
Bielicki Paweł
Masztakowska Anna
Wierzbicka Elżbieta
Pszczoła Tomasz
Siwkowska Edyta
Kranc Grzegorz
Marzanna Nowak-Cak
Wysocka Ewa
Górecka Katarzyna
Przybytek Halina

             

 

Jak oceniasz naszą stronę www ?


Jest super
Jest OK
Fajna
Trochę nudna
Do poprawki